> > Tradycyjne-polskie-przybrania-choinkowe

Tradycyjne polskie przybrania choinkoweVirpol

ozdoby choinkowe

Nie ma Świąt Bożego Narodzenia bez pięknie ozdobionej choinki. Czy jednak zastanawialiśmy się kiedyś, dlaczego właściwie na czubku drzewka umieszczona jest gwiazda? Co symbolizują wiszące dzwoneczki i bombki oraz jakie znaczenie ma świąteczne drzewko?

Święta bożonarodzeniowe to jeden z nielicznych okresów w ciągu roku, kiedy w końcu możemy uwolnić swoją kreatywność i oddać się artystycznym pasjom. Osoby uzdolnione manualnie zapewne będą mieć wiele frajdy podczas samodzielnego przygotowywania ozdób świątecznych. Ubieranie choinki to w większości polskich domów jedno w najważniejszych punktów w programie świątecznych przygotowań. Cieszą się wówczas nie tylko najmłodsi, ale również dorośli, którzy znów mogą… poczuć się jak dzieci.

Co roku pojawiają się nowe trendy, a na sklepowych półkach znajdujemy wiele ciekawych, modnych, a niekiedy wręcz ekstrawaganckich ozdób. Tradycyjne przybrania choinkowe zawsze jednak wysuwają się na plan pierwszy. Warto więc dowiedzieć się, co oznaczają!

Znaczenie ozdób choinkowych

Każdy z nas z całą pewnością wie, że dekoracje świąteczne mają różną symbolikę. Drzewko świąteczne, czyli choinka, to symbol życia, odrodzenia, trwania i płodności. Pojawiło się w domach i kościołach w XVI wieku. W swojej symbolice nawiązuje również do rajskiego „drzewa poznania dobra i zła”.

Kolorowe łańcuchy to symbol zacieśniania więzi w rodzinie, gwiazdki mają symbolicznie pomagać w powrocie do domu bliskich z dalekich stron. Dzwoneczki oznaczają dobrą nowinę i radość, a światełka ochraniają dom przed złem, ciemnościami i bronią przed ludzką nieżyczliwością.

W tradycji chrześcijańskiej światło symbolizuje Chrystusa, który zgodnie z wierzeniami, miał być światłem dla pogan. Aniołki w świątecznych dekoracjach mają za zadanie opiekować się domem. Świąteczne pierniki wiszące na choince zwiastowały dostatek w nadchodzącym roku, a jabłka — zdrowie i urodę domowników. Orzechy, które zgodnie z tradycyjnymi zwyczajami były zawijane w sreberkach, oznaczały dobrobyt i siłę.