> > Drzewo-najlepsze-na-choinke

Drzewo najlepsze na choinkęVirpol

choinka

Choinka to nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia. Bardzo wiele osób decyduje się na zakup naturalnego, żywego drzewka. Od tego, jaki rodzaj wybierzemy, zależy wygląd naszej choinki. Warto więc dobrze zastanowić się, który iglak będzie najlepszy.

Gdzie kupować żywe drzewko bożonarodzeniowe?

Drzewka na choinkę powinniśmy kupować w szkółkach leśnych lub u ogrodnika. Wówczas będziemy mieć pewność, że jest ono świeże i dłużej utrzyma się w domu podczas świąt. Jeśli zakupy robimy w supermarketach, powinniśmy uważać i dokładnie sprawdzać drzewko. Czasami okazuje się, że iglaki w doniczce mają przycięte korzenie lub w ziemię wsadzony jest tylko pień bez korzeni.

Drzewko warto kupić kilka dni przed świętami. Po przyniesieniu do domu należy je przez jakiś czas trzymać w temperaturze ok. 0°C (np. w garażu), by się nieco zaaklimatyzowało. Po tym czasie można je wnieść do domu, pamiętając, że drzewa nie należy stawiać bezpośrednio przy kaloryferze.

Drzewa iglaste idealne na choinkę

  • Świerk pospolity cechuje się sztywnymi igłami o długości ok. 2 cm. Drzewo jest stosunkowo tanie i trwałe. W warunkach domowych wytrwa ok. 2 tygodni. Niestety gubi igły. Najlepiej kupować świerk w donicy.
  • Świerk srebrny kłujący bardzo ładnie się prezentuje, gdyż wyróżnia się srebrzysto-niebieskimi igłami — bardzo sztywnymi i ostrymi. W warunkach domowych przetrwa nieco dłużej niż świerk pospolity, jednak jest od niego nieco droższy.
  • Jodła to idealne drzewko na choinkę! Bardzo pięknie wygląda przez długi czas i nie gubi igieł. Igły są długie i tępo zakończone. Dużą popularnością cieszy się szczególnie oryginalnie wyglądająca jodła na pniu. Niestety drzewko jest stosunkowo drogie w porównaniu z innymi gatunkami.
  • Sosna jest najrzadziej stosowana jako choinka. Jej najważniejszą zaletą jest piękny zapach. Niestety szybko gubi igły, które są bardzo sztywne i ostre, więc podczas dekorowania choinki można się nimi pokłuć. Sosna znacznie lepiej sprawdzi się jako materiał na stroik świąteczny.